Full Time Faculty

John P. Abraham

Professor and Program Director, M.S. in Mechanical Engineering

Katherine Acton

Associate Professor

Robert J. Bach

Clinical Professor and Program Director, M.S. in Manufacturing Engineering

Deborah Besser

Director, Center for Engineering Education; and Chair, Civil Engineering

John V. Fechter

Program Director, M.S. in Technology Management

David Forliti

Associate Professor

Camille M. George

Associate Dean of Engineering

Jennifer E. Holte

Community College and Transfer Coordinator

Jeffrey A. Jalkio

Associate Professor

Mahmoud Kabalan

Assistant Professor

Lucas J. Koerner

Assistant Professor

Rita Lederle

Assistant Professor

Tiffany Ling

Design Clinic Lead

Cheol-Hong Min

Assistant Professor

Bhabani Misra

Associate Dean, Graduate Programs

Robert J. Monson

Program Director - Systems Engineering

Greg S. Mowry

Professor and Program Director, M.S. in Electrical Engineering

Brittany Nelson-Cheeseman

Associate Professor and Director, Materials Science and Engineering

Kundan Nepal

Professor and Chair, Electrical and Computer Engineering

Heather Orser

Assistant Professor

Hassan Salamy

Associate Professor

Thomas W. Secord

Assistant Professor

Thomas G. Shepard

Associate Professor

AnnMarie Thomas

Professor and Director, UST Playful Learning Lab

Andrew Tubesing

Lab Manager - Electrical and Computer Engineering

Don Weinkauf

Professor and Dean

Travis Welt

Assistant Professor

John E. Wentz

Associate Professor and Mechanical Engineering Chair

Jeong Ho You

Associate Professor

Adjunct Faculty

Steve Albers

Adjunct Instructor

Joe Albright

Adjunct Faculty

Kim Anderson

Adjunct Faculty

Matt Anderson

Adjunct Faculty

Anton F Beck

Adjunct Faculty

Thomas W. Becker

Adjunct Faculty

William Besser

Adjunct Faculty

Sara E. Braziller

Adjunct Faculty

David Brucks

Adjunct Faculty

Candy Burns

Adjunct Faculty

Paul Chevalier

Adjunct Faculty

Shahla Chowdhury

Adjunct Faculty

Terry Danielson

Adjunct Faculty

Charmaine Dwyer

Adjunct Faculty

Robert Ertel

Adjunct Faculty

Gary D. Floss

Adjunct Faculty

Frank B. Freedman

Adjunct Professor

Ravisankar Gurusamy

Adjunct Instructor

Rita Guzzetta

Adjunct Faculty

Jeff Hammer

Adjunct Faculty and Fellow

Tom Hughes

Adjunct Faculty

Surya Iyer

Adjunct Faculty

Stephanie Johnson

Adjunct Faculty

Thomas M. Keenan

Adjunct Professor

Georgiann Keyport

Adjunct Instructor

Nara Khou

Adjunct Faculty

Jukka Kukkonen

Adjunct Faculty

Linda Laak

Adjunct Faculty

George Lucas

Adjunct Faculty

Roy Martin

Adjunct Faculty

Rajan Menon

Adjunct Faculty

Jim Murray

Adjunct Faculty

Amir Naqwi

Adjunct Professor

Jim Nelson

Adjunct Faculty

Sheryl Niebuhr

Adjunct Professor

Paul Nyombi

Adjunct Professor

Andreas Pfahnl

Adjunct Faculty

Brian Plourde

Adjunct Faculty

Liz Revnew Wolf

Adjunct Faculty

John Stark

Adjunct Faculty

Claudius Toussaint

Adjunct Professor

Kurt Ware

Adjunct Faculty

Michael Winegar

Program Director, M.S. in Regulatory Science

Richard Wold

Adjunct Instructor

Faculty Emeriti

Ronald J Bennett

Professor Emeritus, Honeywell Fellow in Global Technology Management

Christopher S. Greene

Professor Emeritus

John E. Povolny

Emeritus Graduate Program Director

Frederick M. Zimmerman

Emeritus Professor

Staff

Charles Allhands

Lab Manager - Civil Engineering

Steve Cole

Lab Manager - Mechanical Engineering

Crystal Conway

Program Manager

Doug Dunston

KEEN Program Coordinator

Keturah Ellis

Program Coordinator

Michael Fink

Computer Systems Administrator

Mike Gerard

C-STEM Lending Library Manager

Jodea Johnson

Computer Systems Administrator

Eric Kallas

Research & Instruction Librarian

Curt Kietzer

Director of Development, School of Engineering

Jacki K. Kubal

Executive Administrative Assistant

Charlie Mossey

Lab Coordinator - Mechanical Engineering

Veronica Putzier

Faculty Coordinator

Jana Studelska

Program Coordinator

Marius Tegomoh

Software Engineer

Andrew Tubesing

Lab Manager - Electrical and Computer Engineering

Susan Zarambo

Program Manager