Faculty and staff members who had completed five, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40 and 45 years of service at the University of St. Thomas were honored at the second annual service award ceremony Oct. 14.

A special video presentation titled “Reflections,” was shown at the ceremony. The video highlights memorable moments as described by some of the faculty and staff being honored. It takes a nostalgic look at world events and UST happenings in five-year intervals over the past 45 years.

Anyone interested in viewing this video should contact Colleen Striegel at (651) 962-6511.

Honorees and their years of service are:

45 years
Monsignor Terrence J. Murphy, chancellor

40 years

Mohamed A. Selim, Economics

35 years
Robert J. Brown, School of Education

30 years
Harlow Callander, Accounting
Joseph P. Schwebel, Quantitative Methods and Computer Science

25 years
Gerald M. Anderley, Physical Plant
Michael J. Evers, Graduate School of Business
J. Macoubrey Hubbard, Philosophy
Arthur L. Kennedy, Theology
John Malone, Entrepreneurship
Lon Otto, English

20 years
Michael O. Bellamy, English
Josie M. Driscoll, Academic Dean’s Office
Brian D. Dusbiber, Residence Life
Catherine R. Gerundo, Instructional Support Services
Charles M. Gray, Graduate School of Business
James E. Hundley, Modern and Classical Languages
Eric Jaede, Quantitative Methods and Computer Science
John P. Krebsbach, Academic Counseling
Leigh Lawton, Marketing
Len F. Minars, Accounting
Michael S. Rath, Physical Plant
Paula M. Reed, Physical Plant
Susan A. Sonnen, Development
Mary T. Theuer, President’s Office
Thomas N. Tommet, Physics
Diane L. Weber, Residence Life
George E. Williams, Graduate School of Business

15 years
M. Christine Athans, School of Divinity
Marilyn J. Barth, Management Center
Judith S. Blake, University Relations
Marsha A. Blumenthal, Economics
Jeanne G. Buckeye, Graduate School of Business
Lois E. Dament, School of Continuing Studies
Sharen L. Darling, School of Divinity
Judith W. Edwards, Business Office
Myrna L. Engebretson, School of Education
Anthony W. Erickson, Bookstore
Janette M. Erickson, Food Service
Sharon A. Fischer, Minneapolis Campus Services
David F. Fritz, Physical Plant
Janet M. Gould, School of Divinity
Linda C. Halverson, Computing and Communication Services
Thomas A. Hodgson, Athletics
Helen O. Hunter, Academic Affairs
Donald R. LaMagdeleine, School of Education
Herbert Laemmle, Athletics
Gayle H. Lamb, Food Service
Arlene T. Leyden, University Relations
Virginia L. Lyons, University Relations
Thomas B. Mega, History
Patrick Murphy, Physical Plant
Theresa Namusisi, Binz Refectory
Brenda J. Powell, English
Karen B. Rogers, School of Education
Paul T. Saiko, School of Divinity
Janet P. Sands, Food Service
MaryLou Schmidt, Library
Richard Schuler, Gainey
Jerry A. Schwartz, Instructional Support
Glenn K. Sherer, Biology
Deborah A. Simmons, School of Education
Charles E. Smith, Student Affairs
Gerard M. Stenger, Instructional Support
Roger A. Stowell, Physical Plant
Mary T. Swanson, Art History
Jane M. Wanous, Gainey
Douglas F. Warring, School of Education
Heekyung K. Youn, Mathematics

10 years
Dennis M. Abbott, Physical Plant
Mark E. Ahrens, Outreach Programs
Marie F. Andrews, Academic Affairs
Ric A. Blechinger, Physical Plant
David C. Boyd, Chemistry
Marilyn L. Braatz, Gainey Conference Center
Bernard V. Brady, Theology
Darcel K. Brommer, Admissions
Mary A. Chalkley, Psychology
Brian L. Clifton, Food Service
Peter Coffey, Graduate School of Business
Diana I. Cohen, Graduate School of Business
Deborah L. Cornell, Graduate School of Business
Catherine Craft-Fairchild, English
Thomas M. Davy, Instructional Support
Dawn R. Elm, Graduate School of Business
Tora Enestvedt, Binz Refectory
Carol J. Felton, Division of Sciences and Mathematics
Kerry D. Frank, School of Education
Randalynn D. Gerdin, Academic Dean’s Office
Kenneth E. Goodpaster, Graduate School of Business
Robert M. Haider, Physical Plant
Elmer W. Hatch, Physical Plant
Sandra Hoglund, Management Center
Marlene L. Houliston, Manufacturing Systems and Engineering
J. Thomas Ippoliti, Chemistry
Lezlie J. Jarpe, School of Divinity
Kenneth W. Kemp, Philosophy
Janice L. Kragness, library, Minneapolis
Mitchell E. Kusy, School of Education
Joyce A. London, Student Financial Services
Diane M. Luke, School of Continuing Studies
Gary A. Mabbott, Chemistry
Raymond N. MacKenzie, Graduate School of Business
Edward F. Mayer, Registrar
Wes P. McCarty, Physical Plant
Earline McCauley, Facilities Scheduling
John C. McGrath, Physical Plant
Denise J. McManus, Philosophy
Kristine J. Melloy, School of Education
Michael A. Mikolajczak, English
David H. Nimmer, Journalism
Elizabeth A. Noyola, Service Center
James G. Oaks, Physical Plant
Anna A. Otto, Campus Ministry
Janice R. Parrott, Academic Counseling
David Penchansky, Theology
Carl Platou, Health and Medical Affairs
Donald J. Roney, Athletics
Doreen J. Schroeder, Biology
Dominic E. Serra, School of Divinity
Melissa A. Shepard-Loe, Mathematics
Nancy R. Shoen, Graduate School of Business
Bryan E. Strain, Human Resources
Cindy J. Sundberg, Computing and Communication Services
Serene B. Thornton, School of Social Work
Jean M. Trudeau, Graduate School of Business
John Van Ingen, Philosophy
Diane M. Wheelock, Graduate School of Business
Richard J. Yearneau, Service Center

Five years
Donna L. Baisden, Business Affairs
John P. Barron, Service Ce
nter
Ronald J. Bennett, Manufacturing and Engineering
Mary P. Blascziek, Admissions
Erin M. Bowley, Minnesota Campus Compact
Robert L. Craig, Journalism
Dennis L. Denning, Athletics
Deborah S. Donnelly, Food Service
Patricia M. Dornisch, Athletics
Susan I. Evarts, Biology
George M. Heenan, Entrepreneurship
W. Randolph Herman, School of Social Work
Mary M. Hoden, Development
Mitchell J. Holscher, Bookstore
John J. Joslin, Development
Gregory S. Junge, Food Service
Patricia A. Klein, Residence Life
Barbara A. Kocik, Art History
Lisa A. Krebsbach, Graduate School of Business
Mark N. Langseth, Minnesota Campus Compact
G. Steven Lybrand, Sociology
Jan Malcheski, Library
Eugene J. McGivern, Athletics
Mary B. McGrath, President’s Office
Thomas E. McNearney, Food Service
Cal J. Meland, School of Divinity
Vania A. Meyer, Institutional Research
Shelly Nordtorp-Madson, Art History
Gloria M. Noyola, Service Center
Judy M. Olson, Graduate School of Business
Daniel G. Raway, Service Center
Lisa L. Rimbey, Service Center
Mary E. Schmidt, Campus Ministry
Suzanne M. Schuh, Graduate School of Business
Kathleen M. Schwartz, Development
Randall M. Scott, Public Safety
Heidi R. Seaton, Public Safety
Elaine L. Streit, Food Service
Colleen M. Striegel, Human Resources
Linda K. Swenson, endowed chair, Business Ethics
Augustina V. Valley, Admissions
Richard J. Weiland, Development
Michael J. Winter, Philosophy
Stephen A. Wright, Physical Plant
Peter C. Young, Graduate School of Business