UST Chemistry Department Scholarships & Awards

The UST Chemistry Department gives out several scholarships and awards each year to note and reward the achievements of outstanding students.  These awards, which are given at the annual Chemistry Banquet, are awarded to both upperclassmen and underclassmen.  Follow the links below for more information on these awards and recent winners.

The William D. Larson Scholarships

The William D. Larson scholarships are provided by an endowment initiated by Dr. William Larson, a former faculty member in the Chemistry department for many years.  The scholarships are awarded to students who show exceptional achievement in the field of chemistry, and who intend to pursue careers in chemistry, related fields, or medicine.  The scholarships, which usually have exceeded $5000, are usually given to students who are in their 3rd year of study at UST.  Click here for a link to application information.

2013 Larson Scholars: Kristin Braden, Danielle Francen, Maia Moffatt, Matthew Folstad, Mark Frommelt, Rebecca Kummer, Kayla Ryan, Daphne Welter (Shown here with distinguished lecturer Professor Coates of Cornell University)

Previous Larson Scholars:
2012: Tommy Gentle, Amber Schoenecker, Sam Jensen, Wendy Consoer
2011: Luke Kassekert, Amy Howard, James Byrnes, Mikhail Klimstra, Brie Perell, Nick Serratore
2010: Sarah Fink, Sarah Hansen, Abby Schutt, Dan Sjolund, Jake Sundberg, Vlad Vinnik
2009: Noelle Fabian, Matthew Humbert, Melissa Joyce, Jon Meyer, Andy Michel, Amanda Stemig, 
2008: Jon Athman, Jordan Crow, Lanita Gaworski, Matthew Turner,Christine L'Abbe, Jim Stokman
2007: Laura Baumgartner, Nate Brandt, Hank Kemp, Katie McGarry, Josh Speros
2006: Dan Everson, Chris Flynn, Jenny Payne, Adam Stibbe
2005: Lauren Becker, Christina Bye, Katie Gieselman, Brandon Goblirsch, Tucker Johnson,          
Melissa Jones, Janet Rollefson
2004: Rebecca Faber, Eric Fort, Kim Gauquie, Katie Graf, Anna Lytle, Jon Smieja
2003: Gregg Schieffer, Erin Ranta
2002: Adam Garske, Brooke Olson, Joanna Pham, Samantha Pullen, Phil Remes
2001: Peter Anderson, David Ebner, Jocelyn Heltemes, James Langer, Mary Pulling
2000: Angela Pratt, Summer Hanson, Heather Johnson, Gillian Gentling, Tara Ketel
1999: Pam Blonigen, Bryan Brock, Ann DeLarco
1998: Jeff Turner, Deanna Ketola, Amanda Dondelinger
1997: John Hornsten, Jeremiah Nummela, Carrie Peterson
1996: Julie Locke, Amy DeVries, Justin Esterberg
1995: Edward Donnay, Nicole Vernier
1994: Monica Ammann, Michele Hannah
1993: Penelope Hansvick, Cindy Braam
1992: Jeremy Hans, Christopher Taylor
1991: Nicole Baudhuin, Bridget Killion
1990: Gregor Gorsic, William Grossman
1989: Anastasia Smith, Mark Vitha
1988: Jeremiah Reedy, Jr., Jeff Weckworth

The Henry M. Neumann Scholarship

The Henry M. Neumann, Ph. D., Endowed Scholarship in Chemistry is given annually to a declared Chemistry major going into their junior year.  This $4000 scholarship is awarded based on merit both inside and outside the classroom, as well as financial need.  The Neumann Scholarship is endowed by a gift from the estate of Dr. Neumann, a 1947 graduate of the department and a longtime chemistry professor at Georgia Tech. Click here for a link to application information.

American Institute of Chemists Outstanding Senior Award

This award is given annually to the top senior majoring in chemistry and the top senior majoring in biochemistry.  The award is based on the students' performance in courses, research, and other departmental participation.  The award consists of a certificate and a lot of prestige.

2013 Award Winners: Cole Johnson (Chemistry) and Amber Schoenecker (Biochemistry)

Previous Awardees:

2012: Nick Serratore (Chemistry) and Jamie Byrnes (Biochemistry)
2011: Vad Vinnik (Chemistry) and Jake Sundberg (Biochemistry)
2010: Amada Stemig (Chemistry) and Will Huepful (Biochemistry)
2009: Lanita Gaworski (Chemistry) and Matthew Turner (Biochemistry)
2008:  Nate Brandt (Chemistry) and (Biochemistry)
2007:  Dan Everson (Chemistry) and Chris Flynn (Biochemistry)
2006:  Melissa Jones (Chemistry) and Janet Rollefson (Biochemistry)
2005: Eric H. Fort (Chemistry) and Lauren A. Hruby (Biochemistry)
2004: Gregg M. Schieffer (Chemistry) and Nathan W. Coleman (Biochemistry)
2003: Philip M. Remes (Chemistry) and Beret A. Egge (Biochemistry)
2002: David C. Ebner (Chemistry) and Seth A. Consoer (Biochemistry)
2001: Summer Hanson (Chemistry) and Amanda Johnson (Biochemistry)

Hypercube Scholar Award in Computational Chemistry

The HyperCube Award is given each year to the student who shows the most aptitude for computational chemistry, as judged by their performance in physical chemistry courses and/or research.  The award consists of the Hypercube computational chemistry software package and a certificate.

2013 Award Winner: Cole Johnson

Previous Award Winners:
2012: Nick Serratore
2011: Matthew Slattery
2010: Melissa Joyce
2009: Lanita Gaworski
2008: Nate Brandt
2007: Dan Everson
2006: Brandon Goblirsch
2005: Adam Huss

ACS Award in Analytical Chemistry

This award is given annually to the student who, through their performance in courses and/or research, shows the highest ability for analytical chemistry.  The award consists of a certificate and a 9-month subscription to the journal Analytical Chemistry.

Previous Awardees:
2012 - Andy Peterson
2011 - Grant Frost
2010 - Joanna Thielen
2009 - Amanda Stemig
2008 - Jonathan Meyer
2007 - Amanda Hixon
2006 - Ashley Kramer
2005 - Melissa Jones
2004 - Nell Herrera
2003 - Gregg M. Schieffer
2002 - Philip Remes
2001 - Mary Pulling

ACS Environmental Chemistry Award

This award is given annually to the student who, based on their performance in research, shows exceptional ability in the area of environmental chemistry.  The award consists of a certificate and a  one-year membership in the ACS Division of Environmental Chemistry.

2013 Award Winner: Sam Jensen

Previous Award Winners:
2012: Jamie Byrnes
2011: Matthew Slattery
2010: Amanda Stemig
2009: Louis Sigtermans
2008: Andy Korte
2007: Rachel Lundeen 

ACS Inorganic Chemistry Award

This award is given annually to the student who, based on their performance in research, shows exceptional ability in the area of inorganic chemistry.  The award consists of a certificate and a  one-year membership in the ACS Division of Inorganic Chemistry.

2013 Award Winner: Cole Johnson

Previous Award Winners:
2012: Nick Serratore
2011: Tony Gerten
2010: Andrew Michel

Undergraduate Award in Organic Chemistry

The Undergraduate Award in Organic Chemistry recognizes a senior student that displays a significant aptitude for organic chemistry throughout his or her career at St. Thomas.  This award is sponsored byt the American Chemical Society's Division of Organic Chemistry.

2013 Award Winner: Tommy Gentle


 

UST Award in Organic Chemistry

The UST Award in Organic Chemistryis given each year to one student for outstanding performance in organic chemistry courses.  The award consists of a certificate and a small prize.

2013 Award Winner: Evan Eklund

Previous Award Winners:
2012: Rebecca Kummer
2011: Charlie Kieffer
2010: Nick Serratore
2009: Vladimir Vinnik
2008: Amanda Stemig
2007: Lanita Gaworski
2006: Nate Brandt
2005: Tyler N. Winkelman    
2004: Jason R. Darrah
2003: Eric H. Fort
2002: David E. Polzin
2001: Justin Quade

 

Chemistry Catalyst Awards

These awards are given each year to the very best students in general chemistry (generally the top 3-5%).  The award consists of a certificate and a small prize.

2013 Award Winners: Jacob Goodwin (CRC) Erica Henderson, Courtney Pahl, Brooke Vierling, Clare Winston, Nathan Ekhoff, Meg Thompson, Alison Yang, Kate Mares, Rachel Beck, Jordyn Prell, Stephanie Berg

Previous Award Winners:

2012:  Liz Beck (CRC), Breanna Arndt, Ciara Falzone, Michael Hagan, Katherine Hanson, Abigail Lown, Jackson Penning, Louis Sand, Erik Sathe , Jennifer Vasko

2011:  Mark Painter (CRC), Ryan Augustin, Danielle Francen, Mark Frommelt, Louis Kjerstad, Rebecca Kummer, David LaCroix, Chloe Lawyer, Leann Lueke, Suzanne Mages, Ryan Symanietz, Linnea Thraen

2010: Kristie Miller, William Hoffman, Andrei Komlev, Matt Westrum, Emily Pohl, Sara Diener, Christinie Bulet, Anthony Spano, Elizabeth Maidl, Abbie Bruning, Carissa Libbenga, Robert White

2009:  Jamie Byrnes (CRC), Mikhail Klimstra, Jennifer Annoni, Tess Hanson, Adam Stein, Roben Willenbring, Chad Weigelt, Katelyn Bojan, Gabriella Gelardi, Brittney Wandling

2008: Daniel McClure, Jake Sundberg, David Thomas (CRC) Matt Runde, MacKenzie Kalis, Anna Meyer, Ryan Chapman, Mark Schrek, Albert Kertho, Becky Theisen, Alex Frank, Erik Skarman, Laura Nagel

2007:Amanda Stemig, Shana Green, Erika L. Graslie, Mark Geskermann, Peter Mueller, Mike Longlet, Mary Hammer, Adam Johannsen, Dan Tran, Matthew Humbert, Taylor B. Zumbusch (CRC Press Chemistry Achievement Award), Melissa Joyce (CRC Press Chemistry Achievement Award)

2006: Jon Athmann, Andy Korte, Matt Turner, David Flemig, Brook Jacobson, Rachel Eaton, Christine, L'Abbe, Jordan Crow, Lanita Gaworski, Jessica Najarian, Louis, Sigtermans, Megan Ellingson

2005:  Lindsay M. Andres, Laura J. Baumgartner, Lucas J. Brand, Nathaniel C. Brandt, Maria E. Bye, Tim J. Dickhudt, Joseph W. Dubis, Jonathan W. Hennek, Henry R. Kemp(CRC), Amanda M. Plourde, Tyler J. Smith, Joshua C. Speros    

2004: Anne C. Bainbridge (CRC), Tiffany S. Banken, Bryce A. Beckman, Joseph J. Decker, Christopher M. Flynn, Matthew W. Gorman, Angela M. Osmolak, Allison B. Riederer, Laura O. Suurmeyer, Luke Schroeder, Rachel Wang, Tyler N. Winkelman    

2003: Baubak L. Azar (CRC), Christina R. Bye (CRC), Bret J. Christenson (CRC), Jason R. Darrah, Adam M. Holder, Laura J. Howley, Kimberly N. Jasch, Tucker F. Johnson, Melissa A. Jones, Amy B. Kittelson (CRC), Rebecca M. Lucast, Sheila M. McNallan, Duc M. Nguyen, Patrick C. Ryberg

2002: (all CRC Awardees): Justin S. Tweet, Lynn H. Fuller, Bryan A. Piras, David T. Lin

2001: (all CRC Awardees); Lisa Tracy, Tenzin Tsepak, Jason Sontag, Kyle Nelson, David Wells, Katie Kaveney

Chemistry Teaching Assistant Award

The Chemistry Department Teaching Assistant Award is given each year to a student for outstanding performance working as a TA in our courses.  The award consists of a certificate and a small prize.

2013 Award Winners: Amber Schoenecker and Sam Fish

Previous Award Winners:
2012: Luke Kassekert, Rachel Stegeman
2011: 
2010: Megan Brown
2009: Lanita Gaworski
2008: Van Chounlamountry

Chemistry Service Awards

These awards are given annually to recognize the efforts of students who were particularly generous with their time to support various aspects of the Chemistry program, especially those organized by the Chemistry Club.

2013 Award Winners:Sam Fish, Tommy Gentle, Amber Schoenecker, Wendy Consoer, Sam Jensen,Zach Henseler

Previous Award Winners:
2012: Nick Serratore, Brie Perrell
2011: Sarah Hansen, Dan Sjolund, Vlad Vinnik
2010: Amanda Stemig, Melissa Joyce, Shana Green
2009: Jordan Crow, Travis Emmert, Lanita Gaworski
2008: Nate Brandt, Josh Speros, Melissa Altermatt, Katie McGarry, Jon Hennek
2007: Ann Bainbridge, Rachel Lundeen, Sean Kenny, Alex Micek
2006: John Schwerkoske, Melissa Jones, Jenny Payne
2005: Eric H. Fort, Kayla J. Kent, Jonathan M. Smieja
2004: Michelle M. Staus, Patricia J. Tran
2003: Jeffrey E. Caudill, Brooke S. Olson
2002: Peter M. Anderson, David C. Ebner, Alan J. Lueke
2001: Kate Hasting, Ryan Murphy, Nikolos Tsatsos